Adventures In Budget Paleo Cooking – Week of August 4 – 8

Paleo-On-A-Budget-Header

A number of people I know are completely flabbergasted when contemplating sticking to a budget while eating a primarily “paleo” diet. I’m hoping to shed a little light on that issue for those of you on the fence about eating healthfully in this manner – it *can* be done – and done well – without spending all the money. All it takes is a little planning. 

A little background: I live in Brooklyn, NY, and the grocery prices here are definitely not the same as what you will find in other areas of the country. If you live in say, Raleigh NC for example – you may very well be able to cut this grocery bill by a third, depending upon where you shop. For where I live, where I shop and what I buy, $100 a week is a doable budget without having to sacrifice the quality I want too much. My DH thinks $130 is probably more realistic with our morning smoothie supplies, but I want to shoot for $100. I aim to make 4-5 dinners for two and 5 lunches per week, plus two smoothies per day six days of the week with my budgetary allowance and update you all weekly on what’s going on. Let’s see if I can make it. 

My CSA (Community Supported Agriculture) shares are going strong, so I will be doing things a little differently with the vegetable portion of my meal planning for the next few months (until October). My share averages out to $25 a week, which will come off the top of my budget allotment and will comprise the bulk of my non-smoothie-related vegetable purchases. If you’re curious to see how I use my CSA veggies up, check out my What To Do With A Box Of Vegetables posts.

Current Box of CSA Veggies

Menu for Last Week (Week of July 28 – August 1)

The Plan vs. Reality

This week’s meal planning was efficient – I ended up making pretty much what I set out to make.

Monday

  • The Plan – Basil cucumber gazpacho with pork rind crusted chicken tenders
  • Reality – After searching high and low for pork rinds and coming up empty, I made almond-crusted tenders instead. The tenders were great; the soup was so-so.

Tuesday

  • The Plan – Big salad with steak and leeks
  • Reality – This was good.

Wednesday

  • The Plan – Cucumber tuna salad
  • Reality – This was great, though it was really light.

Thursday

  • The Plan – Meat with CSA veggies
  • Reality – I bought ground beef – turned it into burgers and served alongside baked zucchini fries (which were great, if a bit salty).

Friday

  • The Plan – Eat out
  • Reality – That happened.

Lunches

  • The Plan – Salads & leftovers
  • Reality – Lunches this week were light on salads and heavy on leftovers again.

Extras

  • The Plan – Nothing.
  • Reality – Nothing made.

 

This Week: August 4 – 8 

I have leftover CSA veggies this week and $75 to spend on groceries.

This Week’s Proposed Menu

  • Monday: Big beef with spicy broccoli slaw and lettuce cups
  • Tuesday: Paleo lasagna
  • Wednesday: Chicken & kale zucchini harissa pasta
  • Thursday: Big beef with CSA veggie
  • Friday: Meat with CSA veggie or dine out
  • Lunch: CSA veg salads, leftovers
  • Extras: Pickles or veggie stock if I have enough leftover. 1 ingredient ice cream.

Shopping List & Cost Breakout

Grocery Store Key: TJ = Trader Joe’s, O = Optional if budget allows

Shopping List

bananas
kale (1)
broccoli slaw
limes
3 apples
chuck or rump roast
italian sausage
chicken
ginger
avocados (2)
feta
coconut water
tomato sauce
tomato paste
diced tomatoes
coconut oil
almond milk ($4.39 @ WF)
orange juice
Also need fish sauce (O) ($8.99 @ WF)
Korean koguchang (O) ($3.99 @ WF)
 

Extras: None.

Total TJ: $60.69 – I lost this week’s receipt; luckily I had logged the total.

Total WF: $17.37

Total For The Week: $77.86$2.86 over budget. Boo. Over budget again. We need to have another string of under budget weeks!

Pantry/items repurposed from last week: fats, spices, CSA veggies. 

3 thoughts on “Adventures In Budget Paleo Cooking – Week of August 4 – 8

  1. The total is still impressive for a week of paleo! Have you ever tried to make your own almond milk? Do you think the time spent would be worth the cost savings?

    Like

    1. I have not. This is the first time in years I’ve bought almond milk (I usually use coconut milk in my coffee). I considered making almond and think ingredients vs price-wise, it would turn out more expensive. This go round, I bought a milk I’d had in the past (Almond Breeze) – I’m not a fan of the careenigens in the ingredients list, but the 100% almond stuff was slightly more expensive ($0.50) for half the volume. A bag of almonds costs about $1 – $2 more than that. Worst-case, we’re talking $2.50 more for half the volume to ensure I’m not getting a bunch of crap in my coffee. If almond milk becomes something I buy regularly, I will probably try both other methods. Depending upon how long a carton of almond milk lasts, it may just end up being more cost-effective than my coconut milk ($1 a week).

      Like

      1. Wow, I never thought about how many almonds it takes for the same amount of almond milk. I just looked it up and, yeah, buying it pre-made makes sense.

        Like

Leave a reply to smitibeth Cancel reply