Adventures In Budget Paleo Cooking – Week of February 16 – 22

BudgetPaleo

This Week’s Menu

Monday

Breakfast: Green smoothies

Lunch: Leftovers

Dinner: Lemongrass chicken meatballs with spicy pineapple samba & an egg with broiled green beans

Tuesday

Breakfast: Green smoothies

Lunch: Leftovers – pumpkin puree with leftover meat

Dinner: Was supposed to be London Broil, but Amazon sent us ground beef instead – so I made bunless burgers with the seared okra & harissa crema side I had planned.

Wednesday

Breakfast: Green smoothies

Lunch: Leftovers – pumpkin puree with paleo doro wat

Dinner: Chicken nuggets with broiled balsamic brussels sprouts

Thursday

Breakfast: Green smoothies

Lunch: Leftover balsamic beef & broccoli

Dinner: Dinner was supposed to be an eggplant/sausage strata, but I ran out of eggs so I had to improvise. I ended up making a sort-of strata with diced eggplant so the hubbs wouldn’t be bothered by the texture and a kind of made-up sauce. It was good. Not what I had envisioned with a strata, but tasty nonetheless.

Friday

Breakfast: Green smoothies

Lunch: Leftovers

Dinner: Good thing I had leftover pulled pork and taco shells – i completely forgot that tonight was yoga and needed to eat something quick before heading out the door. Yay, accidental pre-planning! I made spicy pickled pineapple and a quick sriracha crema to go alongside. Yum.

Sunday

Breakfast: Out

Lunch: Out

Dinner: Snacks

 

This Week’s Grocery List

Chicken breasts ($5.25 for 14 ounces @Amazon Fresh)

Navel orange ($1.49 @Amazon Fresh)

Pat LaFrieda Hot Italian Sausage (1 lb. $5.99 @Amazon Fresh)

Ground chicken (1 lb. $7.99 @Amazon Fresh)

Brussels sprouts (1 lb. $2.50 @Amazon Fresh)

2 lemons ($1.50 @Amazon Fresh)

Organic cilantro ($1.69 @Amazon Fresh)

Pat LaFrieda grass fed London Broil (1 lb. $11.99 @Amazon Fresh)

Eggplant ($1.99 @Amazon Fresh)

Okra (1 lb. $2.25 @Amazon Fresh)

Green beans (1 lb. $1.69 @Amazon Fresh)

28 ounce can Muir Glen organic fire roasted diced tomatoes ($2.69 @Amazon Fresh)

13.5 ounce can Native Forest unsweetened organic coconut milk ($1.86 @Amazon Fresh)

20 ounce can Dole pineapple chunks in juice ($1.29 @Amazon Fresh)

8 ounce bottle Coconut Secret coconut aminos ($5.69 @Amazon Fresh)

Mina Spicy Harissa (10 ounce jar $6.99 @Amazon Fresh)

Garlic (2 bulbs for $9.06 @Amazon Fresh)

Shallots (8 ounces for $1.50 @Amazon Fresh)

Cafe Du Monde Chickory Coffee (15 ounces for $9.49 @Amazon Fresh)

28 ounce can Muir Glen Organic peeled whole tomatoes ($2.38 @Amazon Fresh)

2 stalks lemongrass ($0.99 each @bodega)

1 bunch basil ($0.99 @ bodega)

1 bunch mint ($0.99 @ bodega)

Silk Cashew Milk ($4.59 @ bodega)

Smoothie Supplies

Ginger ($1.99 for 8 ounces @Amazon Fresh)
5 Apples ($3.95 @Amazon Fresh)
1.5 lbs. limes ($2.77 @Amazon Fresh)
Cut kale (2 5 oz. clamshells) ($6.98 @Amazon Fresh)

Totals

$92.87 @ Amazon Fresh

$7.59 @ bodega

 

Budget Breakout

This week, I spent $100.46$0.46 over budget. Let’s just call $0.46 even. I’m not stressing out over less than a buck. This was another ‘I live in Hoth, so I’m getting delivery!’ week of groceries from Amazon Fresh. I planned a little poorly this week, too – the coffee I bought I hated (but drank all week anyways), I forgot to buy more eggs, and I had to switch dinner gears a couple times because Amazon’s wires got crossed and they sent me ground beef instead of London Broil. But, I’m happy that I was able to pull 5 meals out this week – even when I’d only planned for 4. Way to go, me. This was one of those instances where my general plan of always having at least meat on hand really paid off.

 

Leftovers From This Week

At the end of the week, I have a couple scrawny carrots, 2 radishes, a hand full of jalapeños, and a random grapefruit left over. I need to incorporate these items into my menu for next week.

Think eating healthfully is too expensive for you? Think again. According to the USDA, to ensure a nutritious diet as of December 2014, a family of two aged 19-59 years should spend between $388.90 and $776.10 on food per month, or $89.80 – $179.30 per week. Source 

For my family of two adults, I spend roughly $400 a month on groceries or $100 a week – and we eat well. Not caviar and lobster well, but I do manage to serve a predominately paleo diet with little to no processed foods, and I get to throw in a few luxuries here and there (like expensive snacks for the hubbs and the occasional ridiculously expensive bag of coffee). We even manage to buy “good” meat (grass fed beef and free-range chicken) most of the time – and I make this budget work even on the weeks we pay for convenience by getting delivery groceries. I make: 10 breakfasts, 5 lunches, and 10 dinners a week – plus enough snacks to satisfy and fuel two active adults.

I’m hoping that this series will help shed a little light on the day-to-day things a “paleo” person really eats — and how that way of eating can work on a budget. I want to nudge anyone sitting on the fence right over the edge by showing that it *can* be done and that you don’t just eat meat, meat, meat and more meat. 

Leave a comment