BudgetPaleo

This Week’s Menu

Monday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Pulled pork with pineapple rhubarb salsa and coleslaw mix

Dinner: Paleo shrimp scampi

Tuesday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Pulled pork with pineapple rhubarb salsa and coleslaw mix

Dinner: Roasted chicken with poblanos and potatoes

Wednesday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftover egg drop soup + leftover paleo shrimp scampi

Dinner: Ate out

Thursday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftover roasted chicken with poblanos and potatoes + green olives

Dinner: Roasted chicken with citrus herbed jicama

Friday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftover chicken with green olives & grapes

Dinner: Race fuel – ground beef with a tiny bit of rice (purchased mid-week, ~ $10)

Sunday

Breakfast: Out

Lunch: Out

Dinner: Out

 

This Week’s Grocery List

Pimento stuffed green olives, 0.60 lb. ($3.59 @ Fresh Direct)
Lemons, 2 ($1.78 @ Fresh Direct)
Epicurean Farms local heritage no-antibiotic whole chicken, 3.28 lbs. ($9.81 @ Fresh Direct)
Goya coconut milk, 13.5 oz. ($2.19 @ Fresh Direct)
Libby’s 100% pure pumpkin, 15 oz. ($2.29 @ Fresh Direct)
Sir Kensington’s all natural mayo, 10 oz. ($5.99@ Fresh Direct)
Pat LaFrieda dry aged beef burgers, 4pk., 1.50 lb. ($13.49 @ Fresh Direct)
Blue Foot fresh cleaned shrimp, 1.03 lb. ($16.47 @ Fresh Direct)
Organic carrots, 1 lb. ($1.99 @ Fresh Direct)
Diced jicama, 8 oz. ($2.99 @ Fresh Direct)
Garlic, 2 heads ($0.88 @ Fresh Direct)
Yellow onion, 0.79 lb. ($0.78 @ Fresh Direct)
Poblano pepper, 0.27 lb. ($0.94 @ Fresh Direct)
Rosemary ($1.99 @ Fresh Direct)
White cauliflower ($5.49 @ Fresh Direct)

 

Smoothie Supplies

Ginger, 6 oz. ($2.99 @ Fresh Direct)
4 Apples ($3.99 @ Fresh Direct)
Limes, 6 ($3.00 @ Fresh Direct)
2 Avocados ($4.00 @ Fresh Direct)
Satur Farms cut mixed kale, 1 lb. ($5.99 @ Fresh Direct)
Earthbound Farm organic baby spinach, 5 oz. ($3.99 @ Fresh Direct)

Totals

Fresh Direct: $100.80 (with delivery)

Budget Breakout

This week, I spent $100.80; .80 over budget. Boo overages. I need to have another cheap week soon!

 

Leftovers From This Week

At the end of the week, I have some limp broccolini, a red pepper, a pound of carrots, hand full of jicama, a few leeks, and 2 dinners’ worth of burgers left over. I need to incorporate these items into my menu for next week.

Think eating healthfully is too expensive for you? Think again. According to the USDA, to ensure a nutritious diet as of December 2014, a family of two aged 19-59 years should spend between $388.90 and $776.10 on food per month, or $89.80 – $179.30 per week. Source 

For my family of two adults, I spend roughly $400 a month on groceries or $100 a week – and we eat well. Not caviar and lobster well, but I do manage to serve a predominately paleo diet with little to no processed foods, and I get to throw in a few luxuries here and there (like expensive snacks for the hubbs and the occasional ridiculously expensive bag of coffee). We even manage to buy “good” meat (grass fed beef and free-range chicken) most of the time – and I make this budget work even on the weeks we pay for convenience by getting delivery groceries. I make: 10 breakfasts, 5 lunches, and 10 dinners a week – plus enough snacks to satisfy and fuel two active adults.

I’m hoping that this series will help shed a little light on the day-to-day things a “paleo” person really eats — and how that way of eating can work on a budget. I want to nudge anyone sitting on the fence right over the edge by showing that it *can* be done and that you don’t just eat meat, meat, meat and more meat.