BudgetPaleo

This Week’s Menu

Monday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftover sandwich stuff (deli meat with collard green wrapper) + fruit salad from the weekend

Dinner: Another sandwich because I clearly have an addiction and can’t be stopped

Tuesday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Boo! No sandwiches left – had a fruit salad with the last of my leftover spicy beef + radishes + watermelon/blueberry/strawberry mix + sriracha + salt

Dinner: Grilled London Broil with sautéed broccoli raab

Wednesday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftovers

Dinner: Attended a wedding and ate dinner there

Thursday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftovers

Dinner: Roasted bird breast (which turned out to be half a chicken) with lemon balm and basil + a side of green & yellow beans with whole roasted lemon & basil

Friday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftovers

Dinner: Out

Sunday

Breakfast: Out

Lunch: Out

Dinner: Out

 

This Week’s Grocery List

I was good this week and had enough to limp along for dinner on Monday and Tuesday before my CSA box came in.

Smoothie Supplies

Ginger (Brooklyn Fare)
4 Apples (Brooklyn Fare)
4 limes (Brooklyn Fare)
2 avocados (Brooklyn Fare)
Clamshell kale ($2.99 @ Brooklyn Fare)

CSA Meat Impulse Buys

This crazy good sounding supposedly raw milk cheddar cheese ($9.00 @ LW)
Eggs ($4.29 @ LW) – mental note: hurry up and eat the eggs I already have

Totals

CSA Veggies: $25.50
CSA Meats: $53.29
Brooklyn Fare: Ummmmm …. ??

Budget Breakout

This week, I spent an undisclosed amount; $0.00 under budget. Ok, so this week I was a budget breakout failure. I forgot to keep my receipt for smoothie supplies, so I don’t know how much I spent – I’m guessing it wasn’t more than $21.21, because that would be crazy. I know the kale cost $2.99. Other than that, I wasn’t paying attention; I was busy picking up a whole bunch of fruit, beer, “chips” and deli meats for a game night spread (and spending a quintillion dollars on dinner that night because I went to the expensive grocery store). I’m guessing the rest cost around $15; $1-something for ginger, about $1 per apple, $1 per lime, and $2 per avocado.

I also spent around $5 grabbing last minute extras for a spicy chard salad I whipped together to take to a potluck on Saturday.

 

Leftovers From This Week

At the end of the week, I have radishes, mustard greens, collard greens, romaine, swiss chard, basil, turkey breast, ground beef, pork ribs and eggs leftover.

Think eating healthfully is too expensive for you? Think again. According to the USDA, to ensure a nutritious diet as of December 2014, a family of two aged 19-59 years should spend between $388.90 and $776.10 on food per month, or $89.80 – $179.30 per week. Source 

For my family of two adults, I spend roughly $400 a month on groceries or $100 a week – and we eat well. Not caviar and lobster well, but I do manage to serve a predominately paleo diet with little to no processed foods, and I get to throw in a few luxuries here and there (like expensive snacks for the hubbs and the occasional ridiculously expensive bag of coffee). We even manage to buy “good” meat (grass fed beef and free-range chicken) most of the time – and I make this budget work even on the weeks we pay for convenience by getting delivery groceries. I make: 10 breakfasts, 5 lunches, and 10 dinners a week – plus enough snacks to satisfy and fuel two active adults.

I’m hoping that this series will help shed a little light on the day-to-day things a “paleo” person really eats — and how that way of eating can work on a budget. I want to nudge anyone sitting on the fence right over the edge by showing that it *can* be done and that you don’t just eat meat, meat, meat and more meat.