BudgetPaleo

This Week’s Menu

Monday

Breakfast: 2 fried eggs

Lunch: Pre-packaged salad from Trader Joe’s + grilled chicken breast

Dinner: Bunless burger with smashed fingerling potatoes

Tuesday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Romaine/red cabbage/grilled chicken/cherry salad

Dinner: Deli meat wrapped in a collard leaf + pop chips

Wednesday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Romaine/red cabbage/strawberry/grilled chicken salad

Dinner: Lamb blade steaks with corn/cucumber/pepper salad

Thursday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Leftover corn salad with red cabbage, chicken and fried eggs

Dinner: Pressure cooked pork ribs with corn on the cob

Friday

Breakfast: Green smoothie

Lunch: Collard wrapped deli meat sandwich with peaches

Dinner: Ate out

Sunday

Breakfast: Out

Lunch: Out

Dinner: Out

This Week’s Grocery List

Lunch salad for Monday ($3.99 @ Trader Joe’s)
Lunch grilled chicken breast ($5.49 @ Trader Joe’s)
Deli meat, 1/2 lb turkey ($5.00 @ Brooklyn Fare
Deli meat, 1/2 lb. roast beef ($4.80 @ Brooklyn Fare)
Buns for the DH’s burger ($2.49 @ Trader Joe’s)
Fingerling potatoes for a burger side ($2.29 @ Trader Joe’s)

Smoothie Supplies

Ginger ($1.39 @ Trader Joe’s)
Coconut water ($3.69 @ Trader Joe’s)
4 Apples ($3.16 at Trader Joe’s)
1 lb. limes ($1.99 at Trader Joe’s)
2 Avocados ($2.78 at Trader Joe’s)
Bagged kale (2) ($4.58 at Trader Joe’s)
Bagged spinach ($2.29 at Trader Joe’s)

Impulse Buys

Sliced mozzarella ($3.99 @ Trader Joe’s)
Pop Chips ($2.50 @ Brooklyn Fare)
2 peaches ($2.18 @ Brooklyn Fare)
1 Cubanelle pepper ($0.42 @ Brooklyn Fare)

Totals

CSA Veggies: $25.50
CSA Meats: $40.00
Trader Joe’s: $38.13
Brooklyn Fare: $17.89

Budget Breakout

This week, I spent $121.52; $21.52 over budget. Poooooooooooooo. I really thought I was on track this week, since I didn’t have to buy much – apparently not. I need to buckle down for next week. This could get interesting.

Leftovers From This Week

At the end of the week, I have a bunch of CSA veggies, some offal, and other meats left over. I need to incorporate these items into my menu for next week.

Think eating healthfully is too expensive for you? Think again. According to the USDA, to ensure a nutritious diet as of December 2014, a family of two aged 19-59 years should spend between $388.90 and $776.10 on food per month, or $89.80 – $179.30 per week. Source 

For my family of two adults, I spend roughly $400 a month on groceries or $100 a week – and we eat well. Not caviar and lobster well, but I do manage to serve a predominately paleo diet with little to no processed foods, and I get to throw in a few luxuries here and there (like expensive snacks for the hubbs and the occasional ridiculously expensive bag of coffee). We even manage to buy “good” meat (grass fed beef and free-range chicken) most of the time – and I make this budget work even on the weeks we pay for convenience by getting delivery groceries. I make: 10 breakfasts, 5 lunches, and 10 dinners a week – plus enough snacks to satisfy and fuel two active adults.

I’m hoping that this series will help shed a little light on the day-to-day things a “paleo” person really eats — and how that way of eating can work on a budget. I want to nudge anyone sitting on the fence right over the edge by showing that it *can* be done and that you don’t just eat meat, meat, meat and more meat.